Když někdo před pár lety přede mnou vyslovil název všestranné zkoušky, myslela jsem si, že je to opravdu jen pro lidi, kteří se psy dělají léta a umí je 100% vycvičit….

Atimka ma ZV, PZ, LZ, SVP….Tak mě tak napadla myšlenka, že spojit všechny ty zkoušky dohromady snad nebude takový problem….. Byl!!☺

Letos v létě jsem se rozhodla, že bych si tyto zkoušky chtěla zkusit….Říká se, že všestranky jsou o tom, co hlavně pes a vůdce vydrží fyzicky a psychicky…..Atimku jsem začala připravovat cca měsíc před zkouškami. Pracovala přesně podle toho, jak jsem na ní zvyklá a šly jsme do toho. "Trochu" nám to překazila falešná březost, kterou Atima vždy po hárání trpí a je úplně mimo, ale hárá nám pravidelně, VZ bez falešky u nás prostě nejsou – časově.

Nahlásila jsem se na Prahu – západ, neb les máme ve vedlejší vesnici a pole – voda v Praze, takže jsme alespon nejeli daleko.

Ráno v 8h v sobotu jsme se sešli na lovecké chatě ve Zlatníkách. Kolem 9h proběhlo rozlosovaní a my si vytáhli číslo 1 !!!. No, radši bych číslo jiné, ale co se dá dělat….

Po doorganizování jsme vyrazili do honitby v Hrnčířích. Dle rozlosování jsme se rozdělili do skupin – velké pole, malé pole, voda.

Ve skupině jsme byli 4. 2 madaři, 1 výmar a český fousek. Všechno mladí a příjemní lidé, se kterými zkoušky rychle ubíhali. Díky za společnost!!!!

První proběhl společný hon, kde Atima krásně vystavila pernatou a postoupila za ní, po vypíchnutí zůstala klidná. Super….Takže společný hon, vystavovaní, postupování, klid před pernatou 4,4,4.4.

Poté se šlo na velké pole. Pro mě dobrá zpráva, Atima na poli exceluje, alespon vybije první velkou energii a nemusí hned po ránu do vody, byla docela zima….

Atimku jsem vypustila při samostatném hledání…..Předvedla svůj krásný výkon jako vždy…..Krásně bez pískání hledala do stran dostatečně daleko, ale zase ne moc….Dmula jsem se pýchou. Po nějaké chvíli rozhodčí hledání odtroubili a já "s velkým" poprsím si šla poslechnout ty "čtyřky" ☺. Následovala, ale pořádná sprcha….Ten pes nehledá, ten lítá. Ten pes nemá absolutně žádný systém, ten pes nemá hledání….atd. Jestli jsem si u Atimy s něčím jistá, tak jsou to její vlohy.

Verdikt: rychlost za 3 a systém za 2!!!Čímž jsme se rázem dostali do III. ceny. Dál toto komentovat nebudu, snad jen, že nás posuzoval pan rozhodčí Dufek, kdo zná, ví….

V naší skupině jsme z velkého pole odcházeli 3 se III.cenou a 1 z cenou I.

Jednu výhodu to mělo….Už jsem se tolik nestresovala, věděla jsem, že ted nám stačí všechny disciplíny za 1☺.

Z velkého pole jsme se přesunuli cca o 1 km dál a následovalo malé pole. Obě dohledávky 4,4, vlečka pernaté 4.

Zde bohužel u nás ve skupině vypadla MOK, která nedonesla vlečku pernatou.

Přesunuli jsme se na vodu. Tady jsem měla bobky☺. Atima pravděpodobně vlivem falešky týden před zkouškami přestala na povel chodit do vody….Kdybychom neměli 14 dní po SVP, asi by mě to tolik nepřekvapilo. No jooooooo, ty hormony☺.

Po vypuštění na volnou hladinu si Atima smočila packy a usoudila, že tam prostě nejde….Chvilku trvalo, než jsem jí přemluvila, ale nakonec se zadařilo. Chvíli na hladině hledala, na píštalku se nechala ovládat, ale žádná sláva, opravdu to hezký výkon nebyl. Známka 2 a to oprávněně. Lup, velká změna☺, přinášení kachny z hluboké vody, čtyřka jak vyšitá, nádherná práce….To jí baví, zrzouna☺.

Kámen úrazu č.2 , vyhánění kachen z rákosí….Atima jde cca 5 metrů do rákosí, čumákem prověří zazvěřenost, a vrací se ze "zprávou", že tam nic není….Snaha o změnu z mé strany je zbytečná, madam ví naprosto přesně, že tam nic není, tak tam přece nepůjde, že???☺ Nakonec malé hledání předvedla a byla opět po právu ohodnocena známkou 1.

Opět změna, dohledávka kachny….V 1. minutě se vrací i s kachnou, ukázková předávka, pochvala od rozhodčích za nejrychlejší práci….Co na to říct??Chyba ve výcviku, měla jsem jí více motivovat….Jsem zase chytřejší….Takže z vody si odnášíme 2,4,1,4.

Vodou jsme sobotu dokončili a vyrazili domů, kam jsme dorazili cca v 19h, byl to dlouhý a náročný den. Atima dostala pořádný nášup do misky a šlo se do hají..

V neděli jsme měli sraz opět v 8 h v restauraci kousek od nás, takže jsme si mohli trochu přispat. Na Atimě již byla vidět únava….Tradičně po občerstvení jsme se přesunuli k ohrádce. V neděli na místo 12 psů startovalo již jen 10. Po slavnostním nástupu jsme se přesunuli k ohrádce….Atimka opět předvedla práci, na kterou jsem zvyklá. Chvilka očuchávání, kuk na paničku s výrazem : MUSÍM??? Druhý povel, vzít lišku a odevzdat…Jak přes kopírák….Známka 2☺.

Pak klid na stanovišti, volně, klidná, známka 4. Přesun na barvy….

Šoulačka. Atima si po odložení sedá, paničku bere infarkt, naštěstí ve svém počínání nepokračuje, zůstává sedět i po výstřelu až do konce časového limitu, známka 4, uffffffff…..☺.

Jdeme na barvu. Tady jsem byla moc spokojená. Atima v klidu a rozvážně sleduje stopu bez jediného škobrtnutí…..Lože chvilku ověří a pokračuje v dosledu. Bez chyby. Po návratu rozhodčí vyzvedne kvality ženského výcviku, že ženy jsou preciznější a důslednější a také to tak vypadá☺. Známka 4.

Přesouváme se na vlečky….Dostávám vybrat, jestli zajíce nebo lišku….Radši lišku, at to máme za sebou….Atimku vypouštím a očekávám její normální práci, kdy jak střela zmizí a za chvilku se vrací…..Omyl! Atima uběhne 10 kroků, zastaví se a čumí….Říkám si dobrý, klid, nic se neděje, asi je slabá stopa.

Přivolám si jí zpět, vypouštím podruhé, pro jistotu udělám cca 10 kroků s ní a …..nic! Opět se zastaví a čumí….Už jsem začala propadat panice, že se ten madar prostě zbláznil☺. Vypouštím potřetí….Když vidím, jak po pár metrech opět opět zpomaluje, nějak se mi zatmí….Za strašného řevu "MAZEJ PRO TU LIŠKU" se rozebíhám proti psovi. Atima vyvalí nevěřícně oči, chvilku čumí jako puk a pravděpodobně doufá, že se rozeběhnuté tělo paničky zastaví….Když jsem byla tak metr od ní, zjištuje, že to už asi taková sranda nebude. V sekundě se obrací na fleku a už vidím její zrzavý zadek, jak mizí po stopě….Uběhla malá chvilka, z dálky se ozvalo troubení, za další chvilku si to madam mastí i s liškou….Co dodat??zabila bych jí☺. Vlečka s liškou 1.

Vlečka se zajícem – krásná práce – 4 A čekají nás poslední drobné disciplíny….Jasně jsem Atimě vysvětlila, že tady se už dá zkazit jen dohledávka lišky a jestli mě hodlá provést nějakou botu, bude týden bez večeře, naštěstí mé výhružky zabraly:o).

První bylo slídění – krásně hledala, na píštalku dělala do země důlky, jak se otáčela…Známka 4. Vodění na řemeni – žádná chyba – 4. Vyhánění zvěře z houštin – 2x vyběhla, ale bez povelu se zase vrátila, známka 4. A Dohledávka lišky byla úplně poslední disciplína. Byla jsem přesvědčena, že i kdybych tu lišku měla v zubech donést já, ty zkoušky doděláme☺. Ačkoliv Atimka již usínala v sedě, nepotopila mě a lišku krásně dohledala a předala!!!V tu chvíli mi to všechno došlo a madara jsem zlíbala od hlavy až po zadek☺.

Co dodat….Atimka pracovala, jak jsem na ní zvyklá(až na tu vlečku s liškou, mrška☺), zbytek je bohužel chybou ve výcviku, dobře mi tak:o). Jsem na Atimu moc pyšná, že přesto, že je to "gaučák", dokázala 2 dny v kuse pracovat. 2 roky bydlela v Praze a ani dnes není využívaná v myslivecké praxi, i tak zvládla tak těžké zkoušky, jako VZ jsou!!! Bodově jsme v klidu dosáhli na I.cenu, bohužel limitní známky nás posunuli do III.ceny.

Byla to pro mě velká zkušenost, které se třeba za několik let zasměji, nyní je to pro mě životní kynologický výkon!!!

Lovu zdar☺